Obsługa małych i średnich przedsiębiorstw (firm)

Przy obsłudze firm na pierwszym miejscu stawiamy EKONOMIĘ. Podstawowy cel prowadzenia działalności gospodarczej to zarabianie pieniędzy. Dlatego planując każdą czynność prawną zastanawiamy się, jaki to będzie miało skutek finansowy dla naszego klienta. Przedstawiamy szanse i zagrożenia, mówimy o czasie trwania procesów sądowych oraz studzimy emocje. Oczywiście, jeżeli dla naszego klienta w danym momencie sprawy honoru, czy też sprawiedliwości są najważniejsze, szanujemy to i pomagamy dojść do wyznaczonego celu.

Zatrudnianie pracowników (prawo pracy, umowy cywilne, regulaminy)

W obecnych czasach, kiedy coraz trudniej o dobrego pracownika ważne jest zapisanie umowy tak, aby móc go zatrzymać i utrudnić konkurencji podbieranie najlepszych pracowników. Z naszej praktyki wynika, że pracownicy naprawdę obawiają się zakazu konkurencji. Coraz częściej pracownicy po prostu porzucają stanowisko pracy i nagle pracodawca z dnia na dzień zostaje z pracą do wykonania, której nie ma kto wykonać. Powoduje to, że inni pracownicy pracują więcej i mają nadgodziny, które dobrze jest odpowiednio uregulować.

Umowy z kontrahentami

Największe problemy pojawiają się, gdy umowa jest niewłaściwie realizowana. Wielokrotnie przekonaliśmy się w swojej praktyce zawodowej, że dobrze napisana umowa, nawet krótka i prosta to polisa ubezpieczeniowa na przyszłość. Sztuka pisania umów to trochę jak partia szachów, trzeba zastanowić się, gdzie czyhają na nas niebezpieczeństwa. W umowach warto zastosować odpowiednie zabezpieczenia, wtedy zdecydowanie łatwiej i przede wszystkim szybciej można dochodzić swoich roszczeń w sądzie. Jest to o tyle ważne, że w chwili obecnej sądy mają bardzo duże zaległości i czas oczekiwania na prawomocne uzyskanie wyroku jest istotny. Na przeciążenie sądów nie mamy wpływu. Jednak odpowiednie zabezpieczenia powodują, że sprawa może zakończyć się w ciągu kilku miesięcy – do roku. Jest to zdecydowanie lepsza sytuacja niż ciężki proces na 3-4 lata. Po tym czasie nasz kontrahent może już nie istnieć…

Spory sądowe

Spory sądowe powinny być ostatecznością, gdyż są czasochłonne i kosztowne. Po prostu szkoda na nie czasu i pieniędzy. Dlatego warto już teraz zastanowić się, jak w przyszłości w innych sprawach dobrze zabezpieczyć swoje prawa. 

Nawet teraz, kiedy jest problem z kontrahentem warto skorzystać z kilku możliwości, aby osiągnąć cel, a nie wpaść w machinę długotrwałego procesu. Jeżeli jednak nie ma już innego wyjścia do postępowania sądowego trzeba dobrze się przygotować, aby w przyszłości nie było problemów. W tym zakresie trzeba odpowiednio wyważyć pomiędzy szybkością a jakością. Niejednokrotnie dobrze przemyślana sprawa finalnie będzie krótsza, niż szybkie wysłanie pozwu do sądu i dopiero później zaczną się schody i problemy. 

Arbitraż

Arbitraż jest mało popularny, jednak w połączeniu z dobrze napisaną umową ma dwie wielkie zalety w stosunku do postępowania sądowego: jest tańszy i szybszy. W obecnych czasach kiedy na orzeczenie sądowe czeka się latami brak płatności może spowodować zachwianie się finansów przedsiębiorstwa i w konsekwencji nawet jego upadek. Czas to pieniądz i ta zasada w arbitrażu dobrze się sprawdza.

Mediacja

Mediacja to jeszcze szybszy sposób na rozwiązywanie sporów niż arbitraż. Można z niej skorzystać na każdym etapie. Nasze doświadczenie wskazuje na to, że warto z niej skorzystać. Niejednokrotnie można osiągnąć więcej niż w postępowaniu sądowym. W sądzie ważne są nie tylko racje, ale i dowody. Mediacja natomiast jest procesem elastycznym, umożliwiającym stronom dojście do szerokiego zakresu rozwiązań niedostępnych w postępowaniu sądowym, zwłaszcza, gdy zależy nam na wzajemnych relacjach po zakończeniu sporu.

Egzekucja należności

Tutaj ważne jest połączenie kilku elementów: dobry i sprawny komornik, umiejętne poszukiwanie majątku dłużnika, szybkie reagowanie na ucieczkę z majątkiem oraz pociągnięcie do odpowiedzialności zarządu spółki, która jest dłużnikiem. Możliwości jest wiele, trzeba je wykorzystywać, szczególnie, kiedy jest to istotne z ekonomicznego punktu widzenia.

Tworzenie spółek, ich przekształcanie i KRS

To czysto prawne i formalne postępowania dla jednych są proste i mają od tego wyszkolonych ludzi, dla innych to konieczność, której nie lubią. Bez względu na podejście trzeba to zrobić. Ma to wpływ na podpisywane umowy, na sposób reprezentacji, na zaufanie kontrahentów. Najtrudniejsze są przekształcenia w spółkach, je najlepiej powierzyć profesjonalistom. Inaczej można tak sobie zagmatwać sytuację prawną, że jej rozwikłanie będzie trwało dłużej i będzie droższe niż skorzystanie z kancelarii już na początku drogi.

Postępowania karne i karno - skarbowe

Postępowania karne gospodarcze są trudne. Ze świecą szukać znających się na tym policjantów, prokuratorów, czy sędziów. Później dochodzi do takich sytuacji, które znamy z mediów. Przede wszystkim wpływa to na sytuację w firmie. Nie tylko na atmosferę, ale i na finanse. Zatrudnienie obrońcy daje przede wszystkim bezpieczeństwo psychiczne. Wyobrażenia i przerażenie potrafią bardzo zdezorganizować codzienne funkcjonowanie i podejmowanie racjonalnych decyzji biznesowych. Dodatkowo celne argumenty prawne łatwiej docierają do organów ścigania niż nawet kilkunastostronicowe tłumaczenia przedsiębiorcy, który próbuje samemu się bronić.

Zamówienia publiczne

Szczególnie trudne dla początkujących. Trudności pojawiają się również na etapie realizacji oraz końcowego rozliczenia. Ze względu na rozkręcanie się nowego budżetu unijnego jest to łakomy kąsek dla każdej firmy. Niektóre przedsiębiorstwa opierają swoją działalność głównie na obsłudze zleceń podmiotów finansów publicznych. Warto spróbować, jednak robić ostrożnie, aby dotychczasowych osiągnięć firmy nie zniszczyła jedna realizacja na rzecz np. urzędu miasta lub gminy.

Czechy i Słowacja - obsługa na nowych rynkach

Bliskość rynków tuż za niedaleką granicą, podobny język, system podatkowy i ubezpieczeń społecznych bardziej przyjazny niż w Polsce i z tego powodu wielu polskich przedsiębiorców chwali sobie swoją obecność na tych rynkach. Niech świadczą o tym przedsiębiorcy np. z Warszawy i Wrocławia, którzy jeżdżą po swoich miastach samochodami na czeskich tablicach rejestracyjnych.

Postępowania administracyjne

Administracja i postępowanie administracyjne to dla wielu czarna magia. Trudne, niezrozumiałe, ciężko wyłapać, co jest ważne, a co nieistotne. A do tego często długotrwałe. Warto zatrudnić kancelarię i nie iść na skróty, szczególnie podczas inwestycji, bo później może się okazać, że zostanie zablokowana na długie miesiące.

Postępowania podatkowe

Podatki – wiadomo. Ciężka sprawa, a tym bardziej w obecnych czasach, kiedy system podatkowy zostaje uszczelniony. My tą kwestię oddaliśmy specjalistom i w tym zakresie współpracujemy z doradcą podatkowym, który po części jest odpowiednikiem adwokata, ale specjalizującym się tylko w podatkach.